About

Collapse Show info
EN │ TR
US

The Crystal & Marble story began when two close friends came across with the path that will take them to their dreams.

Ebru Can Sargın worked as a merchandiser in New York for many years responsible of development and production of leather bags and accessories out of Turkey for well-known worldwide brands. During those years well spent in fashion world of New York, she built up on her dreams for designing and creating a brand. Meanwhile across the ocean, Berrak Evrensel, while studying textile engineering in Manchester, UK, wandered around the fashionable streets of London and visualized the day she launched her own brand.

The two innovation and fashion lovers’ paths crossed back in Turkey in the liaison office of a well-known UK brand. While working in the same office, they soon realized that they both have similar eyes for fashion and design, both admire similar beauties in life and both have the same dream. With this synergy, it didn’t take them long to realize that it was the right time to make their dreams come true together when they hit a stepping stone; hence Crystal & Marble came to life…

It was a signature bag collection as a start, since their passion for bags was inevitable. The love they have for colors, patterns, putting together different textures and natural materials became an inspiration for their collections. The bags have a touch from east with the gorgeous eastern patterns on hand woven silk fabrics combined beautifully with matching leather in modern-eclectic designs.

 

OUR PRODUCTS

Our bags have been individually handcrafted with handwoven silk ikat fabric and genuine leather. The specialty in handcrafting and natural materials make each of our bags unique.

Weave irregularities, slubs, shading on the fabric and scars on the leather are to be considered as characteristics of the materials, a sign of quality and natural beauty, not imperfections.

We hope the love we put in the making of each of our bags will pass on to you and grow bigger with each use.

BİZ

Crystal & Marble hikayesi iki yakın arkadaşın hayallerini gerçekleştirecekleri yolun karşılarına çıktığını fark etmeleri ve bu yolda ilerlemeyi seçmeleriyle başladı.

Ebru Can Sargın New York şehrinde uzun yıllar dünya modasının öncü markalarının çanta ve deri aksesuarlarının Türkiye üretimlerinden sorumlu olarak çalıştı. Bu arada modanın merkezi olan New York’ta hayran olduğu marka ve tasarım dünyasının içinde gelecekteki marka yaratma hayalinin temelini attı. Aynı şekilde Berrak Evrensel de Manchester, İngiltere’de tekstil mühendisliği okurken sık sık gezindiği Londra sokaklarında aynı hayalleri kurdu.

İki moda ve tasarım tutkununun yolları ülkelerine döndüklerinde İngiltere’nin önde gelen bir markasının Türkiye ofisinde kesişti. Aynı ofiste birlikte geçirdikleri uzun yıllar boyunca kurdukları yakın arkadaşlıkları sırasında tasarımlara aynı gözle baktıklarını, benzer zevklere sahip olduklarını ve aynı hayali kurduklarını fark ettiler. Bu sinerji ile 2013 yazında Crystal & Marble adını verdikleri markalarını hayata geçirdiler.

İkisi de birer çanta tutkunu oldukları için kendi imzalarını taşıyan bir çanta koleksiyonu ile yola çıktılar. Renklere, desenlere, farklı dokuların birbiriyle uyumuna ve doğal malzemelere duydukları hayranlık, deri ile farklı desenlerdeki el dokuması ipek kumaşları bir arada kullandıkları tasarımlara ilham verdi. Koleksiyonları deri ile uyum içinde kullandıkları birbirinden göz alıcı desenlerdeki el dokuması ipek kumaşlar ile doğudan dokunuşlar taşımakta ve eklektik-modern tasarımlarda hayat bulmaktadır.

 

ÜRÜNLERİMİZ

Çantalarımız elde dokunmuş ipek ikat kumaş ve hakiki deri kullanılarak el işçiliğiyle üretilmiştir. El işçiliği ve doğal malzemeler çantalarımızı birbirinden farklı ve eşsiz yapmaktadır.

Kumaştaki dokuma hataları, düğümler, ton farklılıkları ve derideki sıyrık izleri, doğal malzemelerin özelliği, kalite göstergesi ve doğal güzelliği olarak kabul edilmeli, kusur olarak görülmemelidir.

Çantalarımızın yapımına adadığımız sevginin siz kullanırken çoğalmasını dileriz.